نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

۲ قرارداد سودآور «سرچشمه»

سرمایه‌گذاری مس سرچشمه

سرمایه‌گذاری مس سرچشمه موفق به عقد دو قرارداد حمل اسیدسولفوریک و احداث کارخانه فلوتاسیون سرباره در پایان سال ۹۷ شد.

به گزارش رادیوسهام، مدیرعامل سرمایه‌گذاری مس سرچشمه با اشاره به عقد قرارداد احداث کارخانه فلوتاسیون سرباره در اسفندماه سال گذشته و سودآوری بالای این دو قرارداد برای شرکت گفت: مجموع ارزش‌ریالی و ارزی این پروژه در حدود ۴۵۰ میلیارد تومان است و این شرکت موظف است در دو سال آن را به‌صورت EPC اجرا کند.

علی ارجمندی درباره تأثیر این پروژه بر عملکرد مالی سال ۱۳۹۸ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه گفت: ازآنجا که شرکت در اجرای این پروژه پیمانکار است، حاشیه سودی ۱۵ الی ۲۰ درصد از این پروژه دارد که در سال جاری و سال آینده با توجه به پیشرفت پروژه سود شناسایی می‌شود.

به گفته وی ارز انجام این پروژه یوان بوده و قسمت عمده تجهیزات و ماشین‌آلات فلوتاسیون از کشور چین تهیه می‌شود، بنابراین تحریم‌های اخیر برای شرکت، مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد. به‌علاوه اینکه شرکت از جهت ارزی و انعقاد قرارداد تمهیدات لازم را به عمل آورده است.

وی با اشاره به راه‌اندازی کارخانه اسیدسولفوریک مجتمع مس سرچشمه در سال گذشته گفت: با راه‌اندازی این کارخانه شرکت سرمایه‌گذاری اقدام به عقد قرارداد با شرکت ملی صنایع مس ایران در خصوص حمل اسیدسولفوریک کرد.

ارجمندی بیان کرد: بدین منظور شرکت مشترکی به نام شرکت حمل‌ونقل ناو صنعت مس و با شرکت ملی صنایع مس با مالکیت ۵۱ درصد سرمایه‌گذاری مس سرچشمه تأسیس شد و از آنجا که این شرکت اقدام به خرید واگن‌های باری، تانکرهای حمل اسید و تأسیس منابع ذخیره اسید کرده، ازاین‌رو دارای ارزش بالایی ازنظر دارایی و سرمایه‌گذاری است.

بر پایه این قرارداد، سرمایه‌گذاری مس سرچشمه حدود ۴ درصد از حمل اسیدسولفوریک را، جدا از مسئله مالکیت در شرکت فوق، به‌عنوان مدیریت پیمان به‌عهده خواهد داشت. البته مذاکراتی صورت گرفته که این ۴ درصد به ۸ درصد نیز افزایش یابد. با توجه به اینکه اکثر درآمد شرکت توسط شرکت زیرمجموعه صورت می‌پذیرد؛ این قرارداد در بازار سرمایه اطلاع‌رسانی نشده است.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری مس سرچشمه با اشاره به عملکرد شرکت‌های تابعه سرمایه‌گذاری سرچشمه اظهار کرد: شرکت در سال گذشته و قبل از افزایش چند برابری نرخ ارز برای شرکت صنعتی و معدنی آریاناران و شرکت نوآوران ماشین‌آلات سنگین خریداری کرده است؛ که در سود این دو شرکت سال ۱۳۹۷ افزایش قابل‌توجهی نسبت به سال ۱۳۹۶ خواهد داشت. ضمن اینکه سود سال ۱۳۹۸ این دو شرکت نیز نسبت به سال ۱۳۹۶، افزایشحداقل ۱۰۰ درصدی خواهد داشت.

ارجمندی در ادامه درباره استراتژی شرکت برای سودآوری بیشتر گفت: شرکت قصد دارد در سرمایه‌گذاری‌های جدید، اقدام به تملک و خرید سهام شرکت‌های سودده و پربازده را با درصد مالکیت کمتر از ۵۰ درصد داشته باشد.

منبع: دنیای بورس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *